Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Andy Maynor James

Andy Maynor James
Full Name: Andy Maynor James
Birth date: March 10, 1917
Death date: April 1, 1998

Terms of Service

  • House, 51st Legislature
    1/11/1949 - 1/9/1951
    Democrat
  • House, 50th Legislature
    1/14/1947 - 1/11/1949
    Democrat

Biographical Notes and Resources

Selected Newspaper articles

Resolutions and Journal entries

Photographs

Other Resources

  • "After interruption for service in World War II as a special agent for a counter intelligence unit . . .," Biographical sketch, "Real Estate Administrator to Visit Seguin," 2/5/1970, p. 26. Seguin Gazette-Enterprise .
  • United States Army, World War II. "After college, James worked for the Central Intelligence Corps from 1942 to 1945." Andy Maynor James. [possibly Counter Intelligence Corps (CIC)] Texas State Cemetery .
  • James, Andy Maynor. Texas State Cemetery .

Committee Information

LRL Home | View full site