Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Jesse Cleveland Shipman

J.C. Shipman
Full Name: Jesse Cleveland Shipman
Birth date: November 10, 1884
Death date: August 4, 1953

Terms of Service

  • House, 41st (1) (2) Legislature
    1/8/1929 - 7/20/1929
    Democrat
(1) Frank T. West, in special election 8/3/1929, sworn 1/20/1930, succeeded Jesse C. Shipman, resigned after 3rd Called Session. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.
(2) "Woman to Seek Seat Resigned by Woodall," 7/9/1929, p. 20. "...Shipman resigned from the 94th District after changing his residence from Hamilton to Abilene." San Antonio Express .

Biographical Notes and Resources

Photographs

Other Resources

  • Memorial, October 1953, p. 669. Texas Bar Journal .

Committee Information

LRL Home | View full site