Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Alfred L. Sharpe

Alfred L. Sharpe
Full Name: Alfred L. Sharpe
Birth date: November 21, 1858
Death date: April 19, 1916

Terms of Service

  • House, 29th (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) Legislature
    1/10/1905 - 12/22/1905
    Republican
(1) A.L. Sharpe Takes Oath of Office, 1/11/1905, p. 29. Hon. A.L. Sharpe, member of the House elect from El Paso county, appeared in the hall and took oath of office. House Journal .
(2) 29th Legislature, 2nd C.S., 3/26/1906, p. 2. Notice of vacancies in the House due to resignations of Hon. W.B. Ware and Hon. A.L. Sharpe and deaths of Hon. J.D. Woods and Hon. Lon A. Hagan; elections and oaths of office of Thos. B. Peareson, Charles Davis, Jr., J.R. Bowman, and W.J. Mathis, sworn 3/26/1906. House Journal .
(3) Charles Davis Jr., in special election 2/2/1906, succeeded Alfred L. Sharpe, resigned after 1st C.S. (4/15/1905 - 5/14/1905). Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.
(4) Governor ordered elections to fill vacancies caused by the "resignation of Hon. A.L. Sharpe, appointed collector of customs," "removal of W.B. Ware from Amarillo," and "the death of the late Judge J.D. Woods of Grayson county." "Fill Vacancies: Governor Takes Steps to Replace Retired Legislators . . . ," Houston Post, 1/4/1906, p. 3, crediting the UNT Libraries. Portal to Texas History (University of North Texas Libraries) .
(5) Home county, El Paso. Texas House of Representatives: a Pictorial Roster 1846-1992 1992.
(6) Republican. Texas Legislative Manual .
(7) Postoffice, Clint [El Paso County], nativity Ohio, age 47, "cattleman and mer," Republican. Texas Legislative Manual .

Biographical Notes and Resources

Photographs

Other Resources

LRL Home | View full site