Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Wesley Mastin Holland

W.M. Holland
Full Name: Wesley Mastin Holland
Birth date: January 27, 1862
Death date: July 2, 1930

Terms of Service

  • Senate, 29th (1) (2) Legislature
    1/10/1905 - 1/8/1907
    Democrat
  • House, 25th Legislature
    1/12/1897 - 1/10/1899
    Democrat
(1) William M. Holland, in special election 11/8/1904, succeeded Robert V. Davidson, resigned October, 1904. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.
(2) 29th Legislature - Roll of Senators-elect, oath of office administered, 1/10/1905, pp. 1-2. Senate Journal .

Biographical Notes and Resources

Resolutions and Journal entries

  • Resolution congratulating Representative W.M. Holland on his marriage. 25th Legislature, 2/3/1897, p. 211. House Journal .

Photographs

Other Resources

LRL Home | View full site