Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Robert Jerry Randolph

R.J. Randolph
Full Name: Robert Jerry Randolph
Birth date: December 31, 1876
Death date: December 14, 1934

Terms of Service

  • House, 28th (1) Legislature
    1/13/1903 - 1/10/1905
    Democrat
(1) District No. 43, Jerry Randolph, Madisonville, Madison County. House Journal .

Biographical Notes and Resources

Resolutions and Journal entries

  • 35th Legislature, R.S., SR 36, 2/6/1935, p. 266. Hon. Robert Jerry Randolph, "Representative from the Counties of Madison, Leon, and Walker in the years 1903 and 1904, having served as Assistant Attorney General under General Dan Moody, and having served as Assistant Secretary of State under Mrs. Jane Y. McCallum." Resolutions - Memorial .

Photographs

Other Resources

  • Obituary, Robert J. Randolph, Sr., "Judge Randolph Dead Here at 58," 12/14/1934, p. 1. Birth date 12/31/1876 in Madisonville, former assistant attorney general under Dan Moody (1925) and assistant secretary of state under Jane Y. McCallum (1927). "He came to Austin from his home town Madisonville in 1925 . . . " Austin Statesman .
  • Robert Jerry Randolph, birth date 12/31/1876, death date 12/14/1934, burial in Madisonville City Cemetery, Madison County. Find a Grave .
  • 28th Legislature (1903) - Jerry Randolph, postoffice Madisonville, nativity Texas, age 26 (born circa 1877), lawyer, Democrat. Texas Legislative Manual .

Committee Information

LRL Home | View full site