Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

M.H. Townsend

M.H. Townsend
Full Name: Marcus Harvey Townsend
Birth date: March 26, 1858
Death date: June 28, 1915

Terms of Service

  • Senate, 22nd (2) (6) (7) & 21st (1) (4) (5) Legislatures
    1/8/1889 - 1/10/1893
    Democrat
  • House, 18th (3) Legislature
    1/9/1883 - 1/13/1885
    Democrat
(1) Democrat. Biennial Report of the Secretary of State of the State of Texas: List of Senators and Representatives .
(2) Democrat. Biennial Report of the Secretary of State of the State of Texas: List of Senators and Representatives .
(3) Democrat. Pocket Directory of the Eighteenth Legislature of Texas 1883.
(4) List of Senators of the 21st Legislature, "The State Senate: Members-Elect in the Different Districts - Austin Local Notes," Galveston Daily News, 11/20/1888, p. 6, crediting Abilene Library Consortium. "There are two independents in the list. The rest are democratic nominees." Portal to Texas History (University of North Texas Libraries) .
(5) 21st Legislature - 1/8/1889, p. 1, listed as new member in roll call : "The credentials of the new members were presented, and the following Senators had the oath of office administered them by the Lieutenant Governor." Senate Journal .
(6) 22nd Legislature - 1/13/1891, p. 1, M.H. Townsend not listed in roll call; "on motion of Sen. Maetze, Sen. Townsend was excused indefinitely." Served one Senate term: see note, The Texas Senate: Volume II, Civil War to the Eve of Reform, 1861-1889. Senate Journal .
(7) 22nd Legislature - 1/14/1891, p. 5. Seats formerly occupied by Townsend, Kimbrough & Burney were reserved for them, seat formerly occupied by his predecessor was reserved for Carter, those Sens. being absent. Kimbrough indefinitely excused. Senate Journal .

Biographical Notes and Resources

Photographs

Other Resources

LRL Home | View full site