Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Roy Blake, Sr.

Roy Blake, Sr.
Full Name: Roy Morris Blake, Sr.
Birth date: March 29, 1928
Death date: March 4, 2017

Terms of Service

(1) In Senate, Roy M. Blake, in special election 2/18/1978, took office 2/28/1978, succeeded Don G. Adams, resigned 12/31/1977. In House, James W. Haley, sworn 3/1/1978, succeeded Roy M. Blake, resigned 1/10/1978. (Haley's first session was 65th 2nd C.S.) Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.
(2) 68th Legislature - Drawing for Terms of Office, 3/17/1983, p. 495. Drew 2-year term (also see message from President, p. 467). Senate Journal .
(3) Roy Blake House resignation letter, 11/17/1977 - states House resignation effective 1/10/1978. Texas House of Representatives, Chief Clerk's Office .
(4) Haley elected State Representative District 4 in special election 2/18/1978. Texas Secretary of State - Election Dates Including Special Elections, 1966-2001 .

Biographical Notes and Resources

Selected Newspaper articles

Resolutions and Journal entries

Texas Monthly's Best and Worst Legislators

  • Named one of the 'Used Furniture'. Best and Worst Legislators 1987.

Photographs

Other Resources

LRL Home | View full site