Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Decimus et Ultimus Barziza

Decimus Barziza
Full Name: Decimus et Ultimus Barziza
Birth date: September 4, 1838
Death date: January 30, 1882

Terms of Service

  • House, 15th (1) (2) (3) Legislature
    4/18/1876 - 8/2/1876
    Democrat
  • House, 14th Legislature
    1/13/1874 - 4/18/1876
    Democrat
(1) "The news from Austin . . . Resignations of Representative Barziza and four others accepted after critical debate . . . Hunter restored to his seat . . . Other resignations not improbable," Thursday, 8/3/1876, p. 1. Barziza's resignation debate discussed in detail. Galveston Daily News .
(2) Resignation letter to Governor, 8/2/1876, p. 742, describing reasons: "On account of my health, and believing that the first and regular session of the Fifteenth Legislature was lawfully adjourned at 12 o'clock on Monday, the 31st day of July, and believing that the Speaker of the House should have so held and declared . . . " House Journal .
(3) Barziza resigned 8/2/1876. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.

Biographical Notes and Resources

Photographs

Other Resources

LRL Home | View full site