Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Charles J. Stockbridge

Charles Stockbridge
Full Name: Charles J. Stockbridge
Death date: Deceased, date unknown

Terms of Service

  • House, 13th (1) (3) (4) Legislature
    4/4/1873 - 1/13/1874
    Republican
  • House, 12th (2) (5) Legislature
    2/8/1870 - 1/14/1873
     
(1) Republican. Directory of the Members of the Thirteenth Legislature of the State of Texas 1873.
(2) 12th Legislature, Provisional Session - Qualified and took the oath of office on 2/8/1870. House Journal .
(3) Stockbridge and Sabin sworn in, 4/4/1873, p. 548. House Journal .
(4) Charles J. Stockbridge, sworn 4/4/1873, succeeded Peter Diller, member-elect, died before qualifying. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.
(5) Party affiliation, Radical. Texas Almanac for . . . and Emigrant's Guide to Texas .

Biographical Notes and Resources

Photographs

Committee Information

LRL Home | View full site