Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Robert Lane

Robert Lane
Full Name: Robert H. Lane
Birth date: March 15, 1815
Death date: December 16, 1871

Terms of Service

  • Senate, 11th (1) (2) (3) (4) Legislature
    8/6/1866 - 10/31/1866
     
  • House, 4th Legislature
    11/3/1851 - 11/7/1853
     
(1) Lane resigned 10/31/1866, no successor. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.
(2) 11th Legislature - All 33 Senate districts listed in roll call presenting credentials, oath of office administered, 8/6/1866, pp. 2, 4-5. Senate Journal .
(3) Constitution of 1866, Article III, §§ 29, 30, retained the apportionment of 1860 for Senatorial districts. Texas Constitutions Digitization Project (Tarlton Law Library, The University of Texas at Austin) 2009.
(4) Entire Senate went up for reelection - Constitution of 1869, Article III, § 39. Texas Constitutions Digitization Project (Tarlton Law Library, The University of Texas at Austin) 2009.

Biographical Notes and Resources

Resolutions and Journal entries

  • Member roster, 11th Legislature, Regular Session: name, district, resident county, post office, state of nativity, occupation, and age in 1866. Senate Journal .

Photographs

  • Photograph. Robert Lane, By the Austin Photograph Co., Prints and Photographs Collection, [identifier number: di_03923, di_03924], The Dolph Briscoe Center for American History, The University of Texas at Austin

Other Resources

LRL Home | View full site