Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

A.P. Galloway

Full Name: Amos Ponder Galloway
Birth date: October 1, 1816
Death date: October 3, 1871

Terms of Service

  • House, 6th (1) Legislature
    7/7/1856 - 11/2/1857
     
(1) A.P. Galloway, sworn 7/7/1856, succeeded Julien S. Devereux, deceased. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.

Biographical Notes and Resources

Other Resources

Committee Information

LRL Home | View full site