Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Jerome B. McCown

Full Name: Jerome B. "J.B." McCown
Other surnames: McCowan
Birth date: 1821
Death date: 1887

Terms of Service

  • House, 6th (2) Legislature
    11/5/1855 - 11/2/1857
     
  • House, 2nd (1) (3) (4) Legislature
    12/13/1847 - 11/5/1849
     
(1) James B. McCown served in the 1st and 2nd Legislatures; J.B. McCown served in the 6th Legislature. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.
(2) "Capt. Jerome B. McCown is a candidate for the Legislature from the counties of Nueces, San Patricio, Live Oak and Refugio." Civilian and Gazette. Weekly. (Galveston, Texas), 5/26/1857, p. 2, crediting Dolph Briscoe Center for American History. Portal to Texas History (University of North Texas Libraries) .
(3) "We are authorised to announce Col. Jerome B. McCown as a candidate to represent the Mongomery District in the lower branch of the state legislature." The Texas Banner (Huntsville, Texas), 10/21/1847, p. 3, crediting Dolph Briscoe Center for American History. Portal to Texas History (University of North Texas Libraries) .
(4) Roster of members of the 2nd Legislature, The Texas Democrat (Austin, Texas), 12/15/1847, p. 2, crediting Dolph Briscoe Center for American History. Portal to Texas History (University of North Texas Libraries) .

Biographical Notes and Resources

Other Resources

  • Mentioned in "McCown Family History: McCowns Montgomery and Harrison Co, Texas." James served a single term in the Texas Legislature. His brother, Jerome, served two terms. Google Groups .
  • James McCown biographical notes: "Upon the death of their father, James was appointed guardian for his brother Jerome." Relatives: James McCown and Jerome B. McCown - brothers. RootsWeb.com Internet genealogical service .
  • Jerome B. McCown biographical notes: "James, his mother, his brother Sampson, and brothers Alexander and Jerome and their families moved as a group to Texas from Tuscaloosa, Alabama in November 1841 . . . Jerome was elected to the Texas House of Representatives in the Second Legislature in 1847. He was also elected to the Sixth Legislature in 1855." RootsWeb.com Internet genealogical service .
LRL Home | View full site