Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Michael W. Martin

Michael W. Martin
Full Name: Michael W. "Mike" Martin

Terms of Service

  • House, 67th (1) (2) Legislature
    1/13/1981 - 4/22/1982
    Republican
(1) James E. Mankins, in special election 5/22/1982, sworn 5/24/1982, succeeded Michael W. Martin, resigned 4/22/1982. First session was 67th 2nd Called Session. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.
(2) Mike Martin defeated Jimmy Mankins in House District 13 election on 11/4/1980. General Election 11/4/1980. Texas Secretary of State - Texas Official General Election Returns [Including Primary] 1936.

Biographical Notes and Resources

Photographs

Committee Information

LRL Home | View full site