Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Committees - Committee overview


High School Dropouts, Special - 70th R.S. (1987)

Committee Members
Gonzalo Barrientos, Co-Chair
Ernestine Glossbrenner, Co-Chair
A.M. 'Bob' Aikin III
Bill Arnold
John Culberson
Chet Edwards
Gene Green
Gregory Luna
Bill Sarpalius
Hector Uribe
Charges
• Study the problem of high school dropouts in Texas.

Note:
Appointed pursuant to SCR 50.
Senate members appointed by the Lieutenant Governor 9/9/1987. (Letters from William P. Hobby, Lieutenant Governor of Texas, September 9, 1987. See Lieutenant Governor Hobby Appointments, L1803.1 P926la 1987-90 3.)
House members appointed by the Speaker 9/16/1987. (Letters from Gibson D. (Gib) Lewis, Speaker of the Texas House of Represenatives, September 16, 1987. See House Speaker Lewis Appointments, L1801.1 P926a 1985-92 3.)

Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.