Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Committees - Committee overview


AIDS, Legislative Task Force on - 70th R.S. (1987)

Committee Members
Billy Clemons
Ray Farabee
Grant Jones
Nancy McDonald
Mike McKinney
Hugh Parmer
Craig A. Washington
Chris C. Steele, Chair
Jerry Hall, Vice Chair
Scott Allen
Robert J. Awe
James L. Fariss, Jr.
Larry L. Fitzgerald
Eugene Harrington
Wayne D. Kinzel
Judy Reiner
Adan Rios
Jeff Turner
Charges
• Study the impact of Acquired Immune Deficiency Syndrome on Texas, and recommend public policies needed to reduce dramatically the current and projected impact of AIDs on texas. Give special attention to the current and anticipated economic burden of AIDS in Texas; the current and future health care and social service needs of people with AIDS and HIV infection; the development of human and institutional resources needed to care for people with AIDs and HIV infection; The state's role in financing the care of AIDS patients; alternative financing to increase the availability, accessibility, and cost-effectiveness of services.*

Note:
Appointed by the Speaker and Lieutenant Governor under the authority of HCR 137.
House members and public members Larry Fitzgerald, Adan Rios, Jerry Hall, Jeff Turner and James Fariss appointed 10/27/1987. (Letters from Gibson D. (Gib) Lewis, Speaker of the Texas House of Represenatives, October 27, 1987. See House Speaker Lewis Appointments, L1801.1 P926a 1985-92 2.)
Senate members and public members Chris Steele, Eugene Harrington, Robert Awe, Judy Reiner, Scott Allen and Wayne Kinzel appointed 10/28/1987. (Letters from William P. Hobby, Lieutenant Governor of Texas, October 28, 1987. See Lieutenant Governor Hobby Appointments, L1803.1 P926la 1987-90 3.)
Ray Farabee resigned from the Senate 3/4/1988. Hugh Parmer was appointed to the Task Force by the Lieutenant Governor on 2/17/1988 following notification of Senator Farabee's intention to resign. Ray Farabee was appointed by the Speaker and the Lieutenant Governor to serve as a public member on 3/11/1988. (Letter from William P. Hobby, Lieutenant Governor of Texas, February 17, 1988. Letter from William P. Hobby, Lieutenant Governor of Texas and Gibson D. (Gib) Lewis, Speaker of the House, March 11, 1988. (See Lieutenant Governor Hobby Appointments, L1803.1 P926la 1987-90 3.)

* This represents an abstract of the report contents. Charge text is incomplete or unavailable.

Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.