Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Governors of Texas, 1846-present - Governor Pendleton Murrah

Pendleton Murrah    
Pendleton Murrah
Full name: Pendleton Murrah
Party: Democrat
Term as Governor*: November 5, 1863 - June 17, 1865
Legislative sessions as Governor:
10 R.S. (November 2, 1863 - December 16, 1863)
Legislative offices:
Member, Texas House of Representatives (1857 - 1859)
Elected state or federal offices:
None
Clips:
No clips found.
*Administration terminated by fall of Confederacy. On June 12, 1865, Murrah vacated his office. Fearing retribution from the Federal Government, Murrah left Austin the next day and fled to Mexico with other Confederate leaders. Lieutenant Governor Stockdale served as acting governor until June 17, 1865, when Andrew J. Hamilton was appointed Provisional Governor of Texas by President Andrew Johnson.
   
Documents:
Executive Orders (0)
Messages (0)
Proclamations (0)
Vetoes (5)
Other (0)