Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

John 'Red' Brown
Full Name: John "Red" Brown
Date of birth: October 30, 1786
Date of death: August 19, 1852

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 17 Nov 3, 1851 - Nov 6, 1851 4th (1)     Unknown / Henderson   Henderson, Van Zandt
H Nacogdoches Feb 16, 1846 - Dec 13, 1847 1st (2) (3) (4) (5)     Nacogdoches / Nacogdoches Speaker 3/3/1846 - 3/9/1846.   Nacogdoches
(1) Jonathan Russell unseated John Brown in election contest 11/6/1851. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(2) Branch resigned as speaker 3/16, and Crump was again elected, resigning 5/1 to be succeeded the same day by Bourland, who resigned 5/11 and was succeeded by Perkins. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(3) Crump, elected speaker 2/16/1846, on 3/3 was granted leave of absence until 3/15, and Brown was elected speaker pro tempore. Brown resigned 3/9, the House adopted a resolution declaring the office vacant since 3/3, and Branch was elected speaker. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(4) Democrat. Table of members of the 1st Legislature, Texas Democrat, 5/20/1846, p. 3, crediting The Dolph Briscoe Center for American History. Portal to Texas History (University of North Texas Libraries).
(5) On 3/9/1846, ". . . the house passed a resolution affirming that Crump had in fact vacated the office, declaring retroactively that Brown had been speaker rather than merely speaker pro tempore." Presiding Officers of the Texas Legislature, 1846-2016, 2016.
 
Biographical Notes and Resources top
Biographical Sketches
  • Biographical sketch, p. 58, Biographical Directory of the Texan Conventions and Congresses, 1832-1845, 1942.
  • BROWN, BEAUFORD WARREN (1816-1898). Relatives: John 'Red' Brown - father; Buford Warren Brown - son. Handbook of Texas Online.
  • BROWN, JOHN [RED] (1786?-1852). Handbook of Texas Online.
  • 2nd Speaker of the House of Representatives: John Brown. Biographical sketch. Presiding Officers of the Texas Legislature, 1846-2016, 2016.
  • Other Resources
  • Mentioned in HENDERSON COUNTY. "Brownsboro, three miles from Normandy at a ferry crossing on Kickapoo Creek, is the oldest existing town in the county; it was established in 1849 by John (Red) Brown." Handbook of Texas Online.
  • Descendants of John 'Red' Brown and Margaret Hodges Brooks. Died August 19, 1852 in Henderson County, TX. RootsWeb.com Internet genealogical service.
  • Listed in "History of Legislative Representatives From This County [Henderson] Compiled," from Athens Weekly Review, 11/10/1938. TXGenWeb Project.
  • Committee Informationtop
    1st R.S. - 1846
    County Boundaries  
    Land Office  
    Privileges and Elections (Chair) 
    Repairs to Public Buildings in Austin, Select  
    Rules  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.