George F. Korkmas

Full Name: George F. Korkmas

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 21-2 Dec 18, 1961 - Jan 8, 1963 57th (1) (2) (3)   Republican Texas City / Galveston   Galveston

(1) George F. Korkmas, in special election 12/9/1961, took office 12/23/1961, succeeded Peter J. La Valle, resigned 8/20/1961. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(2) Sworn 12/18/1961. Oaths of Office.
(3) Pete La Valle replaced by George F. Korkmas, 12/9/1961. Texas Legislative Manual.

Biographical Notes and Resources top

Biographical Sketches

  • Biographical sketch, courtesy of George F. Korkmas, April 2019. Donated Material.

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

57th R.S. - 1961
Counties  
Examination of Comptroller's and Treasurer's Accounts  
Federal Relations  
Liquor Regulation  
Privileges, Suffrage and Elections  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.