Keith Kelly

Keith Franklin Kelly

Full Name: Keith Franklin Kelly
Date of birth: June 10, 1914
Date of death: July 5, 1987

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 28 Jan 9, 1951 - Jan 13, 1953 52nd (1)   Democrat Fort Worth / Tarrant   Tarrant
S 28 Jan 14, 1947 - Jan 9, 1951 50th   51st   Democrat Fort Worth / Tarrant   Tarrant

(1) 2-year term; entire Senate went up for reelection in 1952 due to redistricting. Texas Constitution Art. III, ยง3, Election and term of office of Senators.

Biographical Notes and Resources top

Resolutions and Journal entries

Biographical Sketches

  • Obituary, Keith F. Kelly, former state senator, 7/6/1987, p. 15. Fort Worth Star-Telegram.
  • Memorial, June 1988, p. 645. Texas Bar Journal.

Military Service Notes

Other Resources

Photographs

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

52nd R.S. - 1951
Aeronautics  
Banking  
Commerce and Manufacturing (Vice Chair) 
Constitutional Amendments  
Criminal Jurisprudence  
Federal Relations (Vice Chair) 
Finance  
Insurance (Chair) 
Labor  
Oil, Gas and Conservation  
Privileges and Elections  
Public Lands and Land Office  
State Affairs  
51st R.S. - 1949
Aeronautics  
Banking (Chair) 
Election Laws Study, Special  
Finance  
Game and Fish  
Highways and Motor Traffic  
Insurance  
Insurance Code  
Judicial Districts (Chair) 
Labor  
Military Affairs (Vice Chair) 
Oil, Gas and Conservation  
Public Lands and Land Office  
Veterans' Affairs (Vice Chair) 
Water Rights, Irrigation and Drainage  
50th R.S. - 1947
Aeronautics (Vice Chair) 
Banking  
Highways and Motor Traffic  
Insurance  
Labor  
Military Affairs (Vice Chair) 
Public Buildings and Grounds  
Public Health  
Public Lands and Land Office (Chair) 
State Affairs  
Veterans' Affairs (Vice Chair) 

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.