Joe D. Carter

Joseph Daniel Carter

Full Name: Joseph Daniel "Joe" Carter
Date of birth: April 11, 1922
Date of death: October 3, 1978

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 9 Jan 9, 1951 - Jan 13, 1953 52nd (1) (2)   Democrat Sherman / Grayson   Cooke, Fannin, Grayson
H 44-2 Jan 11, 1949 - Jan 9, 1951 51st   Democrat Sherman / Grayson   Grayson

(1) 2-year term; entire Senate went up for reelection in 1952 due to redistricting. Texas Constitution Art. III, ยง3, Election and term of office of Senators.
(2) 52nd Legislature - shows Carter served only in 52nd Senate; House and Senate Journals show he served in 51st House and 52nd Senate. Texas Legislative Manual.

Biographical Notes and Resources top

Selected Newspaper articles

Resolutions and Journal entries

Biographical Sketches

  • Memorial, January 1979, p. 94. Texas Bar Journal.

Military Service Notes

  • United States Air Force Reserve, fighter pilot; also served in World War II. Carter is a "fighter pilot in the Air Force Reserve. He served overseas for fifteen months during World War II, flying sixty-six missions and shooting down six German planes. He holds the Distinguished Flying Cross, the Purple Heart and the Air Medal with six oak leaf clusters." "Call to Armed Services Faces Dozen in Texas Legislature," 1/14/1951. Dallas Morning News.
  • United States Army Air Corps (1943-1946), Fighter Pilot. "He was awarded the Distinguished Flying Cross, the Purple Heart, and five campaign battle stars." Memorial, January 1979, p. 94. Texas Bar Journal.
  • United States Army Air Corps. Photo and salute. With Honor and Gratitude: A Special Thank You to Our Texas Senate Members Who Served Our Country, 2017.

Other Resources

Photographs

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

52nd R.S. - 1951
Aeronautics (Vice Chair) 
Congressional Districts  
Counties and County Boundaries (Chair) 
Finance  
Insurance (Vice Chair) 
Military and Veterans' Affairs  
Public Buildings and Grounds  
Public Debts, Claims and Accounts (Chair) 
Public Health  
Public Printing (Vice Chair) 
51st R.S. - 1949
Aeronautics  
Criminal Jurisprudence  
Game and Fisheries  
Insurance  
Insurance Code  
Judiciary  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.