Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

James Sewell James Carroll Sewell
Full Name: James Carroll "Jim" Sewell
Date of birth: April 13, 1912
Date of death: November 13, 1976

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 58 Jan 9, 1951 - Oct 31, 1951 52nd (1)   Democrat Blooming Grove / Navarro   Navarro
H 58 Jan 31, 1950 - Jan 9, 1951 51st (2)   Democrat Blooming Grove / Navarro   Navarro
(1) Sewell resigned 10/31/1951. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(2) In Senate, George O. Nokes, Jr., in special election 11/6/1949, sworn 1/31/1950, succeeded James E. Taylor, resigned 8/31/1949. In House, James C. Sewell, in special election 11/8/1949, sworn 1/31/1950, succeeded George O. Nokes, Jr., resigned 8/27/1949. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
 
Biographical Notes and Resources top
Selected Newspaper articles
Resolutions and Journal entries
  • 65th Legislature, R.S., SR 337. Birth date 4/14/1912. Resolutions - Memorial.
  • Military Service Notes
  • United States Navy, served in Battle of Midway (1942) and Battle of the Philippine Sea (1944). 65th Legislature, R.S., SR 337. Blind Navy veteran; "Judge Sewell was blinded by an explosion on the U.S.S. Hornet." Resolutions - Memorial.
  • Photographs
  • Photograph. James Sewell, 52nd Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 51st session composite photo of House members (Ground floor corridor, south wall. GW.C1). State Preservation Board.
  • 52nd session composite photo of House members (Ground floor corridor, south wall. GW.C1). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    52nd R.S. - 1951
    Claims and Accounts  
    Education  
    Judiciary  
    Public Health  
    Representation Before the Legislature (Chair) 
    51st R.S. - 1949
    Constitutional Amendments  
    Education  
    Interstate Cooperation  
    Judiciary  
    Military and Veteran's Affairs  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.