Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

E.J. Blackert Elmore J. Blackert
Full Name: Elmore J. "Elmo" Blackert
Date of birth: September 11, 1891
Date of death: March 24, 1979

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 18 Jan 10, 1933 - Jan 12, 1937 44th (1)   43rd (2)   Democrat Victoria / Victoria   Aransas, Atascosa, Bee, Calhoun, DeWitt, Goliad, Jackson, Karnes, Live Oak, Refugio, San Patricio, Victoria, Wilson
(1) 44th Legislature - 1/8/1935, p. 1, listed in "Roll Call of Holdover Senators." Senate Journal.
(2) 43rd Legislature - 1/10/1933, pp. 1-2, listed in "Roll Call of New Senators" and "Certificate of New Senators." Senate Journal.
 
Biographical Notes and Resources top
Other Resources
  • Article and photo, "Senator Blackert New U.T. Regent," 11/29/1936. Austin American-Statesman.
  • Elmore J. Blackert, death date 3/24/1979 in Victoria, Texas. FamilySearch Texas Death Index, 1964-1998.
  • Elmore Blackert, birth date 9/11/1891, death date March 1979, Victoria County, Texas. FamilySearch U.S. Social Security Death Index.
  • E.J. Blackert; Daily Texan, "Governor Re-Names Waggener, Weinert to Board of Regents; Blackert Succeeds Scott"; Alcalde, "Governor Names Regents." Former Regents of The University of Texas System.
  • Elmo J. Blackert, Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
  • Mentioned in preview of 44th Legislature and discussion of legislative turnover, "Texas House Gets 80 New Members," 10/15/1934, p. 14. San Antonio Express.
  • Photographs
  • Photograph. E.J. Blackert, 43rd Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. E.J. Blackert, 44th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 43rd session composite photo of Senate members (Ground floor corridor, south wall. GE.C1). State Preservation Board.
  • 44th session composite photo of Senate members (Ground floor corridor, south wall. GE.C1). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    44th R.S. - 1935
    Civil Jurisprudence (Vice Chair) 
    Commerce and Manufacturing  
    Constitutional Amendments (Chair) 
    Federal Relations  
    Labor  
    Mining, Irrigation and Drainage  
    Nominations of the Governor (Vice Chair) 
    Public Buildings and Grounds  
    Senatorial Districts  
    State Affairs  
    Stock and Stock Raising  
    43rd R.S. - 1933
    Aransas Pass Hurricane Damage  
    Civil Jurisprudence  
    Commerce and Manufacturing (Chair) 
    Congressional Districts  
    Federal Relations (Vice Chair) 
    Highway Department Investigation, Committee of the Whole Senate  
    Insurance (Vice Chair) 
    Mining, Irrigation and Drainage  
    Public Debts  
    Texas Rehabilitation and Relief Commission Investigation, Committee of the Whole Senate  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.