Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

Ernest Fellbaum Ernest Fellbaum
Full Name: Ernest Fellbaum
Date of birth: March 23, 1877
Date of death: October 4, 1936

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 26 Jan 10, 1933 - Oct 4, 1936 44th (1) (2)   43rd (3)   Democrat San Antonio / Bexar   Bandera, Bexar, Kendall, Kerr
(1) Fellbaum died 10/4/1936. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(2) 44th Legislature - 1/8/1935, p. 1, listed in "Roll Call of Holdover Senators." Senate Journal.
(3) 43rd Legislature - 1/10/1933, pp. 1-2, listed in "Roll Call of New Senators" and "Certificate of New Senators." Senate Journal.
 
Biographical Notes and Resources top
Resolutions and Journal entries
  • 44th Legislature, 3rd C.S., 10/5/1936, p. 54. Resolutions - Memorial.
  • 44th Legislature, 3rd C.S., 10/5/1936, p. 76. Resolutions - Memorial.
  • Other Resources
  • Ernest Fellbaum, birth date 3/23/1877, death date 10/4/1936. FamilySearch Texas Deaths, 1890-1976.
  • Mentioned in preview of 44th Legislature and discussion of legislative turnover, "Texas House Gets 80 New Members," 10/15/1934, p. 14. San Antonio Express.
  • Photographs
  • Photograph. Ernest Fellbaum, 43rd Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. Ernest Fellbaum, 44th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 43rd session composite photo of Senate members (Ground floor corridor, south wall. GE.C1). State Preservation Board.
  • 44th session composite photo of Senate members (Ground floor corridor, south wall. GE.C1). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    44th R.S. - 1935
    Civil Jurisprudence  
    Commerce and Manufacturing  
    Counties and County Boundaries (Chair) 
    Criminal Jurisprudence  
    Judicial Districts  
    Labor  
    Public Printing (Vice Chair) 
    Representative Districts  
    State Affairs  
    State Highways and Motor Traffic  
    Stock and Stock Raising  
    43rd R.S. - 1933
    Civil Jurisprudence  
    Commerce and Manufacturing  
    Counties and County Boundaries (Chair) 
    Criminal Jurisprudence  
    Enrolled Bills (Vice Chair) 
    Finance  
    Highway Department Investigation, Committee of the Whole Senate  
    Labor (Vice Chair) 
    Nominations of the Governor  
    Representative Districts  
    State Highways and Motor Traffic  
    Stock and Stockraising  
    Texas Rehabilitation and Relief Commission Investigation, Committee of the Whole Senate  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.