Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

Louis Lankford Louis Lankford
Full Name: Louis M. Lankford
Date of birth: March 1878
Date of death: November 19, 1940

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 42 Jan 12, 1937 - Jan 10, 1939 45th   Democrat Commerce / Hunt   Hunt, Rains
 
Biographical Notes and Resources top
Resolutions and Journal entries
  • 47th Legislature, R.S., HSR 57, 1/20/1941, p. 136. Resolutions - Memorial.
  • Military Service Notes
  • Lankford, Louis M. Co. L, 40 Reg't, USV. Inf. Philippine Insurrection. United States Index to General Correspondence of the Pension Office.
    Lankford, Louis M. Service: L 40 U.S. Vol. Inf. United States General Index to Pension Files. FamilySearch.
  • FamilySearch
  • Private, U.S. Volunteer Infantry. Military grave marker, Texas, Pvt., 40 U.S. Vol. Inf., November 19, 1940. Louis M. Lankford. Find a Grave.
  • Spanish-American War. 47th Legislature, R.S., HSR 57, 1/20/1941, p. 136. Resolutions - Memorial.
  • Other Resources
  • Louis M. Lankford, birth date unknown, death date 11/19/1940, interment in Stewart Cemetery, Commerce, Hunt County. Find a Grave.
  • Louis M. Lankford, birth date March 1878, death date 11/19/1940 in Texas, son of Elijah Lankford and Margaret Carter, "Texas State Senator from Hunts and Rains County, Texas." Genealogy.com, 2004.
  • "Lankford Is Buried: Former Legislator Who Died in Oklahoma Goes to Grave," 11/23/1940, p. 9. Waco News-Tribune.
  • Photographs
  • Photograph. Louis Lankford, 45th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 45th session composite photo of House members (3rd floor back hall, west wall. 3W.C1). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    45th R.S. - 1937
    Constitutional Amendments  
    Education  
    Privileges, Suffrage and Elections  
    Public Printing (Vice Chair) 
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.