Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index

Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

Legislative clips Legislative clips archive Texas media links Current articles Texshare databases New books New & Noteworthy
Legislative Archive System Index to Sections Affected Conference committee reports Constitutional amendments Vetoes State budget Redistricting information Signed copies of bills Statutory revision Texas law timeline Water law timeline Statute publication dates Legislative intent guide
Texas Legislators: Past & Present Governors of Texas Lt. Governors and Speakers Senate Presidents Pro Tempore Senate & House seniority Member statistics Chief Elected Officials Texas legislators on Twitter
Sessions and years Bill statistics Member statistics Bill effective dates Legislative deadlines Session summaries Special sessions Legislative staff lists
Today's meetings Meetings by date Standing committees Committees by session Committee search Legislative reports Committee minutes Standing committee appointments
Library catalog House & Senate Journals House & Senate Rules Parliamentary resources General and Special Laws of Texas Codes of 1856 Paschal's Digest Penal Code revision research guide Code of Criminal Procedure guide Deceptive Trade Practices Act Impeachment of O.P. Carrillo Gubernatorial inauguration materials Water resources research guide School finance litigation archive
Frequently Asked Questions Contacting your legislator Texas bill status State agency hotlines & citizen   assistance Texas legislative agencies &   process Other libraries Public policy resources

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profileprinter friendly versionreturn to screen view

Andrew Todd McKinney, Jr. Andrew Todd McKinney, Jr.
Full Name: Andrew Todd McKinney, Jr.
Date of birth: January 28, 1889
Date of death: December 26, 1948

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 29 Jan 12, 1937 - Jan 10, 1939 45th   Democrat Huntsville / Walker   San Jacinto, Walker
H 29 Jan 30, 1935 - Jan 12, 1937 44th (1)   Democrat Huntsville / Walker   San Jacinto, Walker
(1) In Senate, Gordon Burns, in special election 12/22/1934, sworn 1/8/1935, succeeded to unexpired term of Nat Patton of the 43rd Legislature, resigned 11/11/1934. In House, Andrew T. McKinney, Jr., in special election 1/26/1935, sworn 1/30/1935, succeeded Gordon M. Burns, resigned 1/4/1935. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
 
Biographical Notes and Resources top
Resolutions and Journal entries
  • 51st Legislature, R.S., 4/19/1949, p. 1778. In Memory of Judge A.T. McKinney (Jr.). Relatives: Col. Andrew Todd McKinney - father, Andrew Todd McKinney, Jr. - son. Resolutions - Memorial.
  • Biographical Sketches
  • Memorial, February 1949, p. 91. Texas Bar Journal.
  • Photographs
  • Photograph. Andrew Todd McKinney, Jr., 44th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. Andrew Todd McKinney, Jr., 45th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 44th session composite photo of House members (3rd floor back hall, east wall. 3W.C1). State Preservation Board.
  • 45th session composite photo of House members (3rd floor back hall, west wall. 3W.C1). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    45th R.S. - 1937
    Election Contest (E. E. Hunter - J. K. Russell), Committee of Whole House (Chair) 
    Local and Uncontested Bills  
    Military Affairs  
    Penitentiaries  
    School Districts  
    44th R.S. - 1935
    Education  
    Penitentiaries  
    Public Lands and Buildings  
    Public Printing  
    Retrieve State Farm Penitentiary Complaints, Special  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.