Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

Charles Salter Gainer

Full Name: Charles Salter Gainer
Date of birth: December 1, 1870
Date of death: January 13, 1955

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 14 Jan 8, 1929 - Jan 3, 1933 42nd (1) (2)   41st (3)   42nd (1) (2)   Democrat Bryan / Brazos Senate President Pro Tempore (42nd)   Bastrop, Brazos, Burleson, Lee, Robertson, Washington
H 22 Jan 12, 1915 - Jan 9, 1917 34th   Democrat Bryan / Brazos   Brazos, Grimes

(1) 42nd Legislature - Senate President Pro Tempore, Ad Interim 3rd C.S., elected 9/21/1932. Senate Journal.
(2) 42nd Legislature - Roll Call of Holdover Senators, 1/13/1931, p. 1. Senate Journal.
(3) 41st Legislature - Certificate of New Senators, oath of office administered, 1/8/1929, p. 1. Senate Journal.

Biographical Notes and Resources top

Resolutions and Journal entries

Biographical Sketches

  • Biographical sketch, "Who's Who and What's What in the Texas Legislature," by Ed Kilman, 1/26/1929, sec. 2, p. 2. Houston Post-Dispatch.
  • Memorial, March 1955, p. 140. Texas Bar Journal.

Other Resources

  • Occupation and religious affiliation, 34th Legislature. "Occupations of Members of Legislative House," 3/14/1915, p. 4. Galveston Daily News.

Photographs

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

42nd R.S. - 1931
Agricultural Affairs (Vice Chair) 
Congressional Districts  
Contingent Expense (Chair) 
Criminal Jurisprudence  
Engrossed Bills (Vice Chair) 
Finance  
Mining, Irrigation and Drainage  
Nominations By Governor  
Public Debt  
Public Lands and Land Office  
Representative Districts  
Senatorial Districts  
State Affairs  
State Highways and Motor Traffic  
State Institutions and Departments  
State Penitentiaries  
Stock and Stock Raising (Vice Chair) 
Tax Survey Committee (Vice Chair) 
41st R.S. - 1929
Agricultural Affairs (Vice Chair) 
Contingent Expenses (Chair) 
Criminal Jurisprudence  
Finance  
Judicial Districts  
Military Affairs  
Mining, Irrigation and Drainage  
Nominations By Governor  
Privileges and Elections  
Public Debts  
Public Lands and Land Office  
State Highways and Motor Traffic  
State Institutions and Departments  
Towns and City Corporations  
34th R.S. - 1915
Appropriations  
Commerce and Manufactures  
Congressional Districts  
Education  
Internal Improvements (Vice Chair) 

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.