Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

Joe Hatchitt Joseph Proctor Hatchitt
Full Name: Joseph Proctor "Joe" Hatchitt
Date of birth: February 10, 1908
Date of death: July 11, 1986

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 111-2 Jan 13, 1931 - Aug 3, 1932 42nd (1)   Democrat Wichita Falls / Wichita   Wichita
(1) Hatchitt resigned 8/3/1932. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
 
Biographical Notes and Resources top
Other Resources
  • Obituary; Corpus Christi Caller-Times, 7/12/1986, p. 7E. Corpus Christi Caller-Times.
  • Joseph Proctor "Joe" Hatchitt, birth date 2/10/1908, death date 7/11/1986, interment in Mission Burial Park South, San Antonio. Find a Grave.
  • "Vital Records - Nueces County, Texas - Deaths 1986" lists Joe P. Hatchitt death date 7/11/1986. USGenWeb Project, 1996.
  • Photographs
  • Photograph. Joe Hatchitt, 42nd Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 42nd session composite photo of House members (3rd floor back hall, east wall. 3W.C1). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    42nd R.S. - 1931
    Criminal Jurisprudence  
    Insurance  
    Labor  
    Military Affairs  
    Privileges, Suffrage and Elections  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.