Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index

Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

Legislative clips Legislative clips archive Texas media links Current articles Texshare databases New books New & Noteworthy
Legislative Archive System Index to Sections Affected Conference committee reports Constitutional amendments Vetoes State budget Redistricting information Signed copies of bills Statutory revision Texas law timeline Water law timeline Statute publication dates Legislative intent guide
Texas Legislators: Past & Present Governors of Texas Lt. Governors and Speakers Senate Presidents Pro Tempore Senate & House seniority Member statistics Chief Elected Officials Texas legislators on Twitter
Sessions and years Bill statistics Member statistics Bill effective dates Legislative deadlines Session summaries Special sessions Legislative staff lists
Today's meetings Meetings by date Standing committees Committees by session Committee search Legislative reports Committee minutes Standing committee appointments
Library catalog House & Senate Journals House & Senate Rules Parliamentary resources General and Special Laws of Texas Codes of 1856 Paschal's Digest Penal Code revision research guide Code of Criminal Procedure guide Deceptive Trade Practices Act Impeachment of O.P. Carrillo Gubernatorial inauguration materials Water resources research guide School finance litigation archive
Frequently Asked Questions Contacting your legislator Texas bill status State agency hotlines & citizen   assistance Texas legislative agencies &   process Other libraries Public policy resources

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profileprinter friendly versionreturn to screen view

H.H. Wallace H.H. Wallace
Full Name: H. H. Wallace

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 32 Jan 11, 1927 - Jan 8, 1929 40th   Democrat Tyler / Smith   Smith
 
Biographical Notes and Resources top
Resolutions and Journal entries
  • Report of House Committee on Privileges, Suffrage and Elections, 41st Legislature, relating to election contest between H.H. Wallace and A.S. Johnson for the office of Representative for the 32nd Legislative District. House Journal.
  • Other Resources
  • Report on death 4/16/1928 of Rev. Fount Wallace, son of Rev. H.H. Wallace; "the elder Wallace is also a member of the Legislature from Smith County," Texas Mesquiter, 4/20/1928, p. 1, crediting the Mesquite Public Library.
    Report of trial in shooting death of Rev. Fount Wallace, son of H.H. Wallace, "pastor of the East Tyler Baptist church" and "defeated candidate this year for the legislature." "Loys Wilson Case Opens Next Monday," Tyler Journal, 11/23/1928, p. 1. Continued coverage of trial in Tyler Journal, 3/29/1929 and 4/5/1929, mentions Rev. H.H. Wallace. Crediting the Smith County Historical Society. Portal to Texas History (University of North Texas Libraries). April 20, 1928 April 5, 1929 March 29, 1929 November 23, 1928
  • 40th Legislature (1927) - H.H. Wallace, postoffice Tyler, nativity Texas, age 23 (born circa 1904), minister. Texas Legislative Manual.
  • Photographs
  • Photograph. H.H. Wallace,40th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 40th session composite photo of House members (3rd floor back hall, east wall. 3W.C1). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    40th R.S. - 1927
    Labor  
    Liquor Traffic  
    Lobbying Activities, Investigation (Chair) 
    Public Health  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.