Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index

Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

Legislative clips Legislative clips archive Texas media links Current articles Texshare databases New books New & Noteworthy
Legislative Archive System Index to Sections Affected Conference committee reports Constitutional amendments Vetoes State budget Redistricting information Signed copies of bills Statutory revision Texas law timeline Water law timeline Statute publication dates Legislative intent guide
Texas Legislators: Past & Present Governors of Texas Lt. Governors and Speakers Senate Presidents Pro Tempore Senate & House seniority Member statistics Chief Elected Officials Texas legislators on Twitter
Sessions and years Bill statistics Member statistics Bill effective dates Legislative deadlines Session summaries Special sessions Legislative staff lists
Today's meetings Meetings by date Standing committees Committees by session Committee search Legislative reports Committee minutes Standing committee appointments
Library catalog House & Senate Journals House & Senate Rules Parliamentary resources General and Special Laws of Texas Codes of 1856 Paschal's Digest Penal Code revision research guide Code of Criminal Procedure guide Deceptive Trade Practices Act Impeachment of O.P. Carrillo Gubernatorial inauguration materials Water resources research guide School finance litigation archive
Frequently Asked Questions Contacting your legislator Texas bill status State agency hotlines & citizen   assistance Texas legislative agencies &   process Other libraries Public policy resources

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profileprinter friendly versionreturn to screen view

Joe Burkett Joe Burkett
Full Name: Joseph W. Burkett, Sr.
Date of birth: October 12, 1885
Date of death: March 10, 1962

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 28 Jul 18, 1921 - Jan 13, 1925 38th (1)   37th (2)   Democrat Eastland / Eastland   Andrews, Borden, Callahan, Crane, Dawson, Eastland, Ector, Fisher, Gaines, Garza, Glasscock, Haskell, Howard, Jones, Kent, Loving, Lynn, Martin, Midland, Mitchell, Nolan, Palo Pinto, Scurry, Shackelford, Stephens, Stonewall, Taylor, Terry, Upton, Ward, Winkler, Yoakum
H 108 Jan 11, 1921 - Mar 12, 1921 37th (2)   Democrat Eastland / Eastland   Callahan, Eastland
(1) 38th Legislature - 1/9/1923, p. 1, listed in Roll Call of Holdover Senators. Senate Journal.
(2) In Senate, Joe Burkett, in special election 6/4/1921, sworn 7/18/1921, succeeded John A. Russell, resigned 2/28/1921. In House, Ben Russell, in special election 7/16/1921, sworn 7/20/1921, succeeded Joe Burkett, resigned after Regular Session. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
 
Biographical Notes and Resources top
Other Resources
  • Date of birth, 10/12/1885 in Llano, Texas, date of death 3/10/1962. FamilySearch.
  • Memorial, May 1962, p. 444. Relatives: Joseph W. Burkett Sr. - father, Joseph W. Burkett Jr. - son. Texas Bar Journal.
  • Photographs
  • Photograph. Joe Burkett, 37th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. Joe Burkett, 37th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. Joe Burkett, 38th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 37th session composite photo of Senate members (3rd floor back hall corridor, west wall. 3E.C2). State Preservation Board.
  • 38th session composite photo of Senate members (3rd floor back hall corridor, west wall. 3E.C2). State Preservation Board.
  • 37th session composite photo of House members (House chamber gallery, west wall. 3W.2). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    38th R.S. - 1923
    Civil Jurisprudence (Vice Chair) 
    Commerce and Manufactures  
    Counties and County Boundaries (Vice Chair) 
    Educational Affairs  
    Finance  
    Mining, Irrigation and Drainage  
    Roads, Bridges, and Ferries (Chair) 
    State Institutions and Departments  
    State Railroad, Joint Committee to Visit  
    37th R.S. - 1921
    Agricultural Affairs  
    Congressional Districts (Vice Chair) 
    Constitutional Amendments  
    Counties and County Boundaries (Chair) 
    Educational Affairs  
    Judiciary  
    Labor  
    Mining, Irrigation and Drainage  
    Neinast Investigating  
    Oil, Gas and Mining  
    Public Lands and Land Office  
    Representative Districts  
    Senatorial Districts  
    Town and City Corporations (Vice Chair) 
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.