Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

Oscar Pate Oscar Lee Pate
Full Name: Oscar Lee Pate, Sr.
Date of birth: May 1, 1891
Date of death: November 27, 1955

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 53 Jan 9, 1923 - Jan 13, 1925 38th   Democrat Wills Point / Van Zandt   Van Zandt
 
Biographical Notes and Resources top
Military Service Notes
  • United States Army, 1st Lieutenant, World War I. Oscar Lee Pate, birth date 5/1/1891 in Wills Point, Texas. FamilySearch Texas, World War I Records, 1917-1920 (Texas Military Forces Museum, Austin).
  • Other Resources
  • Death notice, "O.L. Pate, 64, Dies November 27," 12/1/1955. Canton Herald.
  • Obituary, "Oscar Pate's Rites Planned, 11/29/1955, p. 12. Pate "was a former city councilman and served in the Thirty-Eighth Legislature." Dallas Morning News.
  • Census of 1920 - Oscar Pate, Justice Precinct 1, Van Zandt County, age 28, born circa 1892, retail merchant/dry goods, son of James A. Pate.
    Census of 1930 and 1940 - Oscar L. Pate, Wills Point, Van Zandt County, age 38/48, born circa 1892, retail merchant/manager of dry goods store, spouse Nell E. Pate. FamilySearch. 1920 1930 1940
  • Oscar Lee Pate, Sr., birth date 5/1/1891, death date 11/27/1955, interment in White Rose Cemetery, Wills Point, Van Zandt County. Find a Grave.
  • 38th Legislature (1923) - Oscar Lee Pate, postoffice Wills Point, nativity Texas, age 31 (born circa 1892), merchant, Democrat. Texas Legislative Manual.
  • Photographs
  • Photograph. Oscar Pate, 38th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 38th session composite photo of House members (House chamber gallery, south wall. 3W.2). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    38th R.S. - 1923
    Military Affairs (Vice Chair) 
    Penitentiaries  
    Penitentiary Relocating and Investigating Committee, Joint  
    Rules  
    State Affairs  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.