Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

W.H. Rice William Henry Rice
Full Name: William Henry Rice
Date of birth: August 12, 1859
Date of death: March 13, 1930

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 31 Jan 9, 1923 - Jan 13, 1925 38th (1) (2)   Democrat Decatur / Wise   Denton, Montague, Wise
(1) 2-year term; entire Senate went up for reelection in 1924 due to redistricting. Act approved 1921 and effective Apr. 1, 1924, 37th Leg., 1st C.S., ch. 60, Apportionment Laws of Texas, 1836-1950, 1950.
(2) 38th Legislature - 1/9/1923, p. 1-2, List of State Senators Elected at the General Election Held November Seventh, 1922. Senate Journal.
 
Biographical Notes and Resources top
Resolutions and Journal entries
  • 41st Legislature, 5th C.S., 3/14/1930, p. 253. Resolutions - Memorial.
  • Other Resources
  • Pedigree Resource File - William Henry Rice, born 8/12/1859 in Hazel Hill, MO, died 3/13/1930 in Duke, TX, married Sarah Elizabeth LaPrade on 8/23/1923 in Cooke Co., TX. International Genealogical Index shows same born Johnson, MO. FamilySearch.
  • "Senator Rice is a Progressive," Wise County Messenger, 12/8/1922, p. 10. Newspapers.com.
  • 38th Legislature (1923) - W.H. Rice, Decatur, Wise County, age 66, stock farmer, Democrat. Texas Legislative Manual.
  • Genealogical Outline of the Will Rice Family - William Henry Rice. Stories link notes "Grandaddy Will became a Texas State Senator." Will Rice Family Online Reunion.
  • Photographs
  • Photograph. W.H. Rice, 38th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 38th session composite photo of Senate members (3rd floor back hall corridor, west wall. 3E.C2). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    38th R.S. - 1923
    Enrolled Bills (Vice Chair) 
    Internal Improvements  
    Representative Districts (Chair) 
    Senatorial Districts (Chair) 
    State Penitentiaries  
    Stock and Stock Raising  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.