Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

Eugene Pedigo Eugene Randolph Pedigo
Full Name: Eugene Randolph Pedigo
Date of birth: March 7, 1877
Date of death: December 28, 1935

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 89 Jan 14, 1919 - Jan 11, 1921 36th (1)   Democrat Austin / Travis   Travis
(1) 36th Legislature - In District No. 89, E.R. Pedigo was elected on 21st day of December 1918 to fill Place 2, made vacant by the resignation of John W. Brady, who was appointed to the Court of Civil Appeals of the Third Supreme Judicial District, p.5. House Journal.
 
Biographical Notes and Resources top
Military Service Notes
  • Quarter Master Sergeant, Company I, 3rd Texas Infantry, Spanish-American War. Military grave marker, Eugene R. Pedigo. Find a Grave.
  • Pedigo, Eugene R., United States Volunteers, Spanish-American War, Call Number: 401-245. 3rd Texas Volunteer Infantry, Quarter Master Sergeant, Company I. Texas Adjutant General Service Records 1836-1935.
  • Spanish-American War. Memorial, October 1936, p. 35. Texas Law Review Proceedings of the . . . Annual Meeting of the Texas Bar Association.
  • Other Resources
  • Sgt. Eugene Randolph Pedigo, birth date 3/7/1877, death date 12/28/1935 in Port Aransas, interment in Meridian Cemetery, Meridian, Bosque County. Find a Grave.
  • Memorial, October 1936, p. 35. Texas Law Review Proceedings of the . . . Annual Meeting of the Texas Bar Association.
  • Photographs
  • Photograph. Eugene Pedigo, 36th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 36th session composite photo of House members (House chamber gallery, west wall. 3W.2). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    36th R.S. - 1919
    Banks and Banking  
    Common Carriers  
    Judiciary  
    Military Affairs  
    Public Health  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.