J.C. Russell

Full Name: James Colon Russell
Date of birth: April 5, 1875
Date of death: October 26, 1967

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 75 Jan 9, 1917 - Dec 8, 1917 35th (1)   Democrat Sinton / San Patricio   Aransas, Bee, Live Oak, Refugio, San Patricio

(1) Thomas M. Cox, in special election 2/15/1918, succeeded J.C. Russell, resigned 12/8/1917. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.

Biographical Notes and Resources top

Biographical Sketches

  • Memorial, February 1968, p. 169. Texas Bar Journal.

Other Resources

Photographs

  • Photograph. T.C. Russell, 35th Legislature, State Preservation Board

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

35th R.S. - 1917
Engrossed Bills (Vice Chair) 
Insurance  
Liquor Traffic  
Privileges, Suffrage and Elections  
Public Printing  
To have printed the record of the impeachment trial.  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.