Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index

Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

Legislative clips Legislative clips archive Texas media links Current articles Texshare databases New books New & Noteworthy
Legislative Archive System Index to Sections Affected Conference committee reports Constitutional amendments Vetoes State budget Redistricting information Signed copies of bills Statutory revision Texas law timeline Water law timeline Statute publication dates Legislative intent guide
Texas Legislators: Past & Present Governors of Texas Lt. Governors and Speakers Senate Presidents Pro Tempore Senate & House seniority Member statistics Chief Elected Officials Texas legislators on Twitter
Sessions and years Bill statistics Member statistics Bill effective dates Legislative deadlines Session summaries Special sessions Legislative staff lists
Today's meetings Meetings by date Standing committees Committees by session Committee search Legislative reports Committee minutes Standing committee appointments
Library catalog House & Senate Journals House & Senate Rules Parliamentary resources General and Special Laws of Texas Codes of 1856 Paschal's Digest Penal Code revision research guide Code of Criminal Procedure guide Deceptive Trade Practices Act Impeachment of O.P. Carrillo Gubernatorial inauguration materials Water resources research guide School finance litigation archive
Frequently Asked Questions Contacting your legislator Texas bill status State agency hotlines & citizen   assistance Texas legislative agencies &   process Other libraries Public policy resources

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profileprinter friendly versionreturn to screen view

Joseph C. Hunt Joseph C. Hunt
Full Name: Joseph Clark Hunt
Date of birth: August 25, 1857
Date of death: March 22, 1913

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 123 Jan 14, 1913 - Mar 22, 1913 33rd (1) (2)   Democrat Canyon / Randall   Armstrong, Bailey, Castro, Deaf Smith, Hale, Lamb, Parmer, Randall, Smith, Swisher
H 106 Jan 10, 1911 - Jan 14, 1913 32nd (3) (4)   Democrat Canyon City / Randall   Armstrong, Bailey, Briscoe, Carson, Castro, Collingsworth, Dallam, Deaf Smith, Donley, Floyd, Gray, Hale, Hansford, Hartley, Hemphill, Hutchinson, Lamb, Lipscomb, Moore, Ochiltree, Oldham, Parmer, Potter, Randall, Roberts, Sherman, Swisher, Wheeler
H 106 Aug 5, 1910 - Jan 10, 1911 31st (5) (6) (7) (8) (9)   Democrat Canyon City / Randall   Armstrong, Bailey, Briscoe, Carson, Castro, Collingsworth, Dallam, Deaf Smith, Donley, Floyd, Gray, Hale, Hansford, Hartley, Hemphill, Hutchinson, Lamb, Lipscomb, Moore, Ochiltree, Oldham, Parmer, Potter, Randall, Roberts, Sherman, Swisher, Wheeler
(1) L.C. Penry, sworn 7/21/1913, succeeded J.C. Hunt, died 3/22/1913. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(2) Mentioned in "Candidates for Speakership," 10/11/1912. Wichita Daily Times.
(3) Canyon City renamed Canyon in 1911. Handbook of Texas Online.
(4) Canyon City, TX was renamed Canyon, TX in 1911. Handbook of Texas Online.
(5) "Forecast of 32d Legislature: List of Democratic Nominees for Senate and House of Representatives: Elected for the Vacancies: Fifteen New Members of the Thirty-first are Chosen, Three of Them Senators," 8/6/1910, p. 11. Galveston Daily News.
(6) 31st Legislature, 2nd C.S. - Oath of Office Administered to Hon. J. C. Hunt, 8/5/1910, p. 80. Indicates district number 101; however, Hunt's predecessor J. Richard Bowman was in district 106 in House Journal and Texas Legislative Manual, 31st Legislature. House Journal.
(7) Notice of J.C. Hunt's intentions to run for Representative from the 106th District against Joseph E. Farrows. "Judge Hunt ran for this office two years ago against J. R. Bowman, but was defeated by a considerable majority," 2/17/1910, p. 12. Lubbock Avalanche.
(8) J.C. Hunt, sworn 8/5/1910, succeeded J. Richard Bowman, resigned 12/1/1909. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(9) Assumed Democrat based on listing as Democrat in 32nd-33rd Legislatures. Texas Legislative Manual.
 
Biographical Notes and Resources top
Resolutions and Journal entries
  • 33rd Legislature, R.S., 3/26/1913, p. 1623. Resolutions - Memorial.
  • Biographical Sketches
  • Memorial services and tributes for Thomas McNeal, J.C. Hunt, Lee Killingsworth, and D.C. Kelley, including biographical sketches - 33rd Legislature, Sunday, 3/23/1913, pp. 1469-1485. D.C. Kelley born in 1856, p. 1475. House Journal.
  • Joseph Clark Hunt, birth 8/25/1857, death 3/22/1913. Interment in Evergreen Cemetery. Includes biographical sketch/excerpt from The History of the Schools in West Paris 1884-1984, by Debbie Burks, 1984, p. 21: ". . .Mr. Hunt continued his political life when he moved to West Texas. He was elected to the state legislature there. He died while in Austin, Texas, for a legislative session." Betsy Mills & Ron Brothers, The Death and Cemetery Records of Lamar County, Texas, On-Line Edition (Paris, TX: ReBroMa Press, 2008), TXGenWeb Project.
  • Other Resources
  • "Legislative halls almost forsaken. . .death of Representative Hunt shocking," 3/23/1913, p. 8; Obituary, "J.C. Hunt dies in Austin: Representative from Randall County had been ill since Feb. 15 - his is fourth death this session," 3/23/1913, p. 10. Cause of death: cerebro-spinal meningitis; other members who died "succumbing to the same disease" were Representatives Neal [sic: McNeal], Killingsworth, and Kelly [sic: Kelley]. Galveston Daily News.
  • Report describing memorial services on the deaths of Representatives McNeal, Killingsworth, Kelley, and Hunt, 3/24/1913, p. 2. San Antonio Light.
  • "Judge Hunt dead: meningitis victim," 3/24/1913, p. 4. Victoria Advocate.
  • Photographs
  • Photograph. Joseph C. Hunt, 31st Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. Joseph C. Hunt, 32nd Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. Joseph C. Hunt, 33rd Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 31st session composite photo of House members (House chamber gallery, north wall. 3W.2). State Preservation Board.
  • 32nd session composite photo of House members (House chamber gallery, west wall. 3W.2). State Preservation Board.
  • 33rd session composite photo of House members (House chamber gallery, west wall. 3W.2). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    33rd R.S. - 1913
    Congressional Districts  
    Judiciary  
    Public Lands and Land Office  
    Reforms in Criminal Procedure  
    Revenue and Taxation  
    Roads, Bridges and Ferries (Chair) 
    State Asylums  
    32nd R.S. - 1911
    Appropriations Subcommittee on the Medical Department of the State University  
    Constitutional Amendments  
    Judiciary  
    Prohibition Amendment Election held July 22, 1911, Investigate  
    Revenue and Taxation  
    State Asylums  
    Supreme Judicial Districts (Chair) 
    31st 1st C.S. - 1909
    Commerce and Manufactures  
    Common Carriers  
    Judicial Districts  
    Public Lands and Land Office (Chair) 
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.