Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

John William Woods John William Woods
Full Name: John William "Cowboy Speaker" Woods
Date of birth: September 4, 1875
Date of death: April 18, 1933

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 121 Jan 12, 1915 - Jan 9, 1917 34th   Democrat Rotan / Fisher Speaker   Fisher, Mitchell, Nolan
H 121 Jan 14, 1913 - Jan 12, 1915 33rd   Democrat Rotan / Fisher   Fisher, Mitchell, Nolan
 
Biographical Notes and Resources top
Resolutions and Journal entries
  • 43rd Legislature, R.S., 4/19/1933, p. 1651. Resolutions - Memorial.
  • Biographical Sketches
  • WOODS, JOHN WILLIAM (1875-1933). Handbook of Texas Online.
  • 44th Speaker of the House of Representatives: John William Woods. Photo and biographical sketch. Presiding Officers of the Texas Legislature, 1846-2016, 2016.
  • Other Resources
  • Memorial, October 1933, p. 108. First member elected Speaker in second term; first western member elected Speaker; and first prohibitionist Speaker. Texas Law Review Proceedings of the . . . Annual Meeting of the Texas Bar Association.
  • Photographs
  • Photograph. John William Woods, Presiding Officers of the Texas Legislature, 1846-2006
  • Photograph. John William Woods, 33rd Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. John William Woods, 34th Legislature, Speakers of the Texas House of Representatives
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 33rd session composite photo of House members (House chamber gallery, west wall. 3W.2). State Preservation Board.
  • 34th session composite photo of House members (House chamber gallery, west wall. 3W.2). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    33rd R.S. - 1913
    Banks and Banking  
    Congressional Districts  
    Counties (Chair) 
    Irrigation  
    Judiciary  
    Juvenile Reforms  
    Public Lands and Land Office  
    Reforms in Criminal Procedure  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.