Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

J.L. Ratliff J.L. Ratliff
Full Name: John Lidell Ratliff
Date of birth: 1866
Date of death: Deceased, date unknown

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 2 Aug 1, 1910 - Jan 14, 1913 32nd (1)   31st (2) (3) (4)   Democrat Cooper / Delta   Delta, Franklin, Hopkins, Red River, Titus
(1) 32nd Legislature - 1/10/1911, p. 1, listed in Roll Call with "holdover Senators." Senate Journal.
(2) Assumed Democrat based on listing as Democrat in 32nd Legislature. Texas Legislative Manual.
(3) "Forecast of 32d Legislature: List of Democratic Nominees for Senate and House of Representatives: Elected for the Vacancies: Fifteen New Members of the Thirty-first are Chosen, Three of Them Senators," 8/6/1910, p. 11. Galveston Daily News.
(4) John L. Ratliff, sworn 8/1/1910, succeeded H. Bascom Thomas, expelled 3/13/1909, reelected 4/3/1909, seated 4/10/1909, and resigned 5/15/1910. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
 
Biographical Notes and Resources top
Other Resources
  • International Genealogical Index - North America - John Lidell Ratliff, born 1866 Glory, Lamar, Texas; spouse Lydia, marriage in 1894. FamilySearch.
  • Census of 1910, Cooper, Delta County Texas - John L. Ratliff, age 43, wife Lydia, lawyer/general practice. HeritageQuest Online.
  • "Ratliff family will hold second annual reunion," 6/24/1938, p. 9. "John L. Ratliff is a former Delta county judge and was state senator for this district." Paris News.
  • 32nd Legislature (1911) - J.L. Ratliff, postoffice Cooper, Delta County, lawyer, Democrat, age 44. Texas Legislative Manual.
  • Possible author of Delta County entry in 1904 Texas Almanac and State Industrial Guide, courtesy of The Center for American History. TXGenWeb Project.
  • Photographs
  • Photograph. J.L. Ratliff, 32nd Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 31st session composite photo of Senate members (Senate chamber gallery, east wall. 3E.5). State Preservation Board.
  • 32nd session composite photo of Senate members (Senate chamber gallery, east wall. 3E.5). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    32nd R.S. - 1911
    Congressional Districts  
    Contingent Expenses  
    Educational Affairs  
    Enrolled Bills (Chair) 
    Judiciary No. 2  
    Public Buildings and Grounds  
    Public Debt, Claims and Accounts  
    Public Printing  
    Roads, Bridges and Ferries  
    State Affairs  
    State Asylums  
    31st R.S. - 1909
    Constitutional Amendments  
    Counties and County Boundaries  
    Engrossed Bills  
    Federal Relations  
    Judiciary No. 1  
    Public Debt, Claims and Accounts  
    State Affairs  
    Treasurer's and Comptroller's Departments  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.