Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

William Jackson Cunningham
Full Name: William Jackson Cunningham
Date of birth: October 8, 1870
Date of death: September 3, 1952

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 28 Jan 29, 1907 - Jan 12, 1909 30th (1) (2) (3) (4) (5)   Democrat Abilene / Taylor   Andrews, Borden, Callahan, Crane, Dawson, Eastland, Ector, Fisher, Gaines, Garza, Glasscock, Haskell, Howard, Jones, Kent, Loving, Lynn, Martin, Midland, Mitchell, Nolan, Palo Pinto, Scurry, Shackelford, Stephens, Stonewall, Taylor, Terry, Upton, Ward, Winkler, Yoakum
(1) "State Senate honors a vet: W.J. Cunningham given privileges, makes speech," 10/13/1936, p. 3: "In 1906 in a special election held in Dec. of that year, he defeated the incumbent, Senator Hawkins, for the honor of representing this district...", SR 13. Abilene Daily Reporter.
(2) "W.J. Cunningham to first public office 40 years ago this month," 11/3/1943, p. 10. In 1906, drafted during caucus at Baird to run against incumbent Senator Hawkins. Abilene Reporter-News.
(3) William J. Cunningham, in special election 1/1/1907, succeeded Albert S. Hawkins, resigned 12/22/1906. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(4) Notice of resignation for Senator A.S. Hawkins dated 12/21/1906 on file in Secretary of State's office, and accepted by Governor S.W.T. Lanham on 12/22/1906, p. 57; Oath of office administered to Senator W.J. Cunningham, 1/29/1907, p. 153. Senate Journal.
(5) Democrat. Texas Legislative Manual.
 
Biographical Notes and Resources top
Resolutions and Journal entries
  • 53rd Legislature, R.S., SR 131. Resolutions - Memorial.
  • Resolutions - honorary. SR 13, 44th Legislature, 3rd C.S., p. 64. "W.J. Cunningham, a former member of this State Senate from Abilene, is now in the Senate Chamber" and addressed the Senate. Senate Journal.
  • Biographical Sketches
  • Memorial, October 1952, p. 533. Texas Bar Journal.
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 29th session composite photo of Senate members (Senate chamber gallery, east wall. 3E.5). State Preservation Board.
  • 30th session composite photo of Senate members (Senate chamber gallery, east wall. 3E.5). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    30th R.S. - 1907
    Capitol Heating System, Investigate (Chair) 
    Engrossed Bills (Chair) 
    Judiciary No. 2  
    Public Land and Land Office  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.