Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

W.B. Ware William B. Ware
Full Name: William B. Ware
Date of birth: December 19, 1867
Date of death: May 2, 1928

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 106 Jan 10, 1905 - May 14, 1905 29th (1) (2) (3) (4) (5)   Democrat Clarendon / Donley   Armstrong, Bailey, Briscoe, Carson, Castro, Collingsworth, Dallam, Deaf Smith, Donley, Floyd, Gray, Hale, Hansford, Hartley, Hemphill, Hutchinson, Lamb, Lipscomb, Moore, Ochiltree, Oldham, Parmer, Potter, Randall, Roberts, Sherman, Swisher, Wheeler
H 106 Jan 13, 1903 - Jan 10, 1905 28th   Democrat Clarendon / Donley   Armstrong, Bailey, Briscoe, Carson, Castro, Collingsworth, Dallam, Deaf Smith, Donley, Floyd, Gray, Hale, Hansford, Hartley, Hemphill, Hutchinson, Lamb, Lipscomb, Moore, Ochiltree, Oldham, Parmer, Potter, Randall, Roberts, Sherman, Swisher, Wheeler
(1) "Ware to Live in El Paso," 5/21/1905, p. 7, Austin, Tex. "Representative W.B. Ware of Clarendon, Donley County, is still in the city and today stated that he had definitely decided to change his residence to El Paso, where he will be connected with the legal department of the Southern Pacific." Galveston Daily News.
(2) 29th Legislature, 2nd C.S., 3/26/1906, p. 2. Notice of vacancies in the House due to resignations of Hon. W.B. Ware and Hon. A.L. Sharpe and deaths of Hon. J.D. Woods and Hon. Lon A. Hagan; elections and oaths of office of Thos. B. Peareson, Charles Davis, Jr., J.R. Bowman, and W.J. Mathis, sworn 3/26/1906. House Journal.
(3) J. Richard Bowman, in special election 2/15/1906, succeeded W.B. Ware, resigned after 1st C.S. (4/15/1905 - 5/14/1905). Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(4) "Hon. W.B. Ware returned from Austin this week and was here only long enough to see to the shipment of his effects to El Paso, where he will be in the employ of the Southern Pacific road. He says it is his intention, ultimately, to make his home in San Antonia. -Clarendon Chronicle." Canyon City News, 6/2/1905, p. 4, crediting the UNT Libraries. Portal to Texas History (University of North Texas Libraries).
(5) Governor ordered elections to fill vacancies caused by the "resignation of Hon. A.L. Sharpe, appointed collector of customs," "removal of W.B. Ware from Amarillo," and "the death of the late Judge J.D. Woods of Grayson county." "Fill Vacancies: Governor Takes Steps to Replace Retired Legislators . . . ," Houston Post, 1/4/1906, p. 3, crediting the UNT Libraries. Portal to Texas History (University of North Texas Libraries).
 
Biographical Notes and Resources top
Other Resources
  • Obituary and photo, "W.B. Ware, Who Whipped '12 Ring, Claimed by Death," 5/2/1928, p. 1. Death date 5/2/1928. "Mr. Ware originally came from Tennessee. Prior to coming to El Paso, he had served in the Texas legislature from the Panhandle section under Fritz Lanham, then governor." El Paso Herald.
  • William B. Ware, birth date 12/19/1867 in Tennessee, death date 5/2/1928 in El Paso, lawyer. FamilySearch Texas Deaths, 1890-1976.
  • 28th Legislature (1903) - W.B. Ware, postoffice Clarendon, nativity Tennessee, age 35 (born circa 1868), lawyer, Democrat. Texas Legislative Manual.
  • Photographs
  • Photograph. W.B. Ware, 28th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. W.B. Ware, 29th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 28th session composite photo of House members (House chamber gallery, east wall. 3W.2). State Preservation Board.
  • 29th session composite photo of House members (House chamber gallery, east wall. 3W.2). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    29th R.S. - 1905
    Counties  
    Judicial Districts  
    Public Lands and Land Office  
    Stock and Stock Raising (Chair) 
    28th R.S. - 1903
    County Government and County Finances  
    Finance  
    Public Buildings and Grounds  
    Public Lands and Land Office  
    Stock and Stock Raising (Chair) 
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.