Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

W. O. Stamps William Oscar Stamps
Full Name: William Oscar Stamps, Sr.
Date of birth: August 1855
Date of death: July 18, 1926

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 10 Jan 10, 1911 - Jan 14, 1913 32nd   Democrat Gilmer / Upshur   Camp, Upshur
H 10 Jan 12, 1909 - Jan 10, 1911 31st (1)   Democrat Gilmer / Upshur   Camp, Upshur

(1) Democrat; roster of members of the 31st Legislature with biographical and party information. "Year Book 1909," Number 13, May-June 1910, pp. 408-415. Bulletin (Texas Department of Agriculture), 1910.
 
Biographical Notes and Resources top
Biographical Sketches
  • Death notice, "W.O. Stamps Dead," Timpson Weekly Times, Friday, 7/23/1926, p. 5, crediting Timpson Public Library. "Died Sunday at his home in Teague"; death date 7/18/1926. Obituary, "W.O. Stamps Passes Away," from Teague Chronicle, Timpson Weekly Times, Friday, 8/6/1926, p. 7, crediting Timpson Public Library. "The passing of W.O. Stamps . . . Saturday night," survived by W.O. Stamps, Jr., among others. "He had served in the Texas Legislature and took an active interest in the major affairs of the state for a number of years, both in politics and church." Portal to Texas History (University of North Texas Libraries). August 6, 1926 July 23, 1926
  • Photo and biographical sketch, William Oscar Stamps, "They Left Their Footprints Here," The Gilmer Mirror, 8/15/1968, p. 61, crediting Lee Public Library. Born in Alabama, married to Florence Corine Rosser of Leesburg, Stamps community in Upshur County named for him. "He was elected to the Texas Legislature in 1909, and served two terms. Also serving at the time were Sam Rayburn and President Johnson's father. Gov. O.B. Colquitt appointed him head of the Texas Prison System and this place he held until Jim Ferguson was elected Governor and he came home to go into private business." Portal to Texas History (University of North Texas Libraries).
  • Other Resources
  • Census of 1900 - William Stamps, Justice Precinct 2, Marion County, age 44, born August 1855 in Alabama, lumber manufacturing, wife Florence C. Stamps, sons Thos. M., William Oscar, John Hampton, Virgil O., and Franklin.
    Census of 1910 - William O. Stamp, Sr., Diana, Upshur County, age 54, born circa 1856 in Alabama, farm laborer/home farm, wife Florance, sons Franklin H. and Fred C.
    Census of 1920 - William Stamps, Shelby County, age 64, born circa 1856 in Alabama, merchant/groceries, wife Florence, son Frank. FamilySearch. 1900 1910
  • William O. Stamps (1855-1926), burial in Greenwood Cemetery, Teague, Freestone County, with spouse Florence C. Stamps. Includes photos of William Oscar "W.O." Stamps and family. Find a Grave.
  • 32nd Legislature (1911) - W.O. Stamps, postoffice Gilmer, nativity Alabama, age 55 (born circa 1856), farmer and lumberman, 54 years in Texas, member of former legislatures: 31st, Democrat. Texas Legislative Manual.
  • Photographs
  • Photograph. W. O. Stamps, 32nd Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. W. O. Stamps, 31st Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 31st session composite photo of House members (House chamber gallery, north wall. 3W.2). State Preservation Board.
  • 32nd session composite photo of House members (House chamber gallery, west wall. 3W.2). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    32nd R.S. - 1911
    Agriculture  
    Appropriations  
    Appropriations Subcommittee on the Confederate Home  
    Appropriations Subcommittee on the Deaf, Dumb and Blind Institute for Colored Youth  
    Appropriations Subcommittee on the State Penitentiaries and State Farms (Chair) 
    Counties  
    Public Buildings and Grounds  
    31st 1st C.S. - 1909
    Appropriations  
    Common Carriers  
    Federal Relations  
    Privileges, Suffrage, and Elections  
    Public Debt  
    Revenue and Taxation  
    Roads, Bridges and Ferries  
    31st R.S. - 1909
    Federal Relations  
    Penitentiaries Investigating  
    Privileges, Suffrage and Elections  
    Public Debt  
    Roads, Bridges and Ferries  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.