Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

John Stephenson John Dudley Stephenson
Full Name: John Dudley Stephenson
Date of birth: June 20, 1876
Date of death: October 6, 1948

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 72 Jan 12, 1909 - Jan 10, 1911 31st (1)   Democrat Hillsboro / Hill   Hill
H 72 Jan 8, 1907 - Jan 12, 1909 30th   Democrat Hillsboro / Hill   Hill
(1) Democrat; roster of members of the 31st Legislature with biographical and party information. "Year Book 1909," Number 13, May-June 1910, pp. 408-415. Bulletin (Texas Department of Agriculture), 1910.
 
Biographical Notes and Resources top
Biographical Sketches
  • Memorial, December 1948, p. 645. Texas Bar Journal.
  • Photographs
  • Photograph. John Stephenson, 30th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. John Stephenson, 31st Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 30th session composite photo of House members (House chamber gallery, east wall. 3W.2). State Preservation Board.
  • 31st session composite photo of House members (House chamber gallery, north wall. 3W.2). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    31st 1st C.S. - 1909
    Common Carriers  
    Criminal Jurisprudence  
    Labor (Chair) 
    Municipal Corporations  
    Penitentiaries  
    Privileges, Suffrage, and Elections  
    31st R.S. - 1909
    Common Carriers  
    Criminal Jurisprudence  
    Labor (Chair) 
    Municipal Corporations  
    Penitentiaries  
    30th R.S. - 1907
    Constitutional Amendments  
    Judiciary  
    Labor  
    Penitentiaries  
    Penitentiaries Subcommittee to Visit Penitentiaries  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.