Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

J.W. Hill J.W. Hill
Full Name: Jared Winburn Hill
Date of birth: March 3, 1856
Date of death: February 12, 1932

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 25 Jan 13, 1903 - Jan 8, 1907 29th (1)   28th (2)   Democrat San Angelo / Tom Green   Brewster, Coke, Crockett, Culberson, Edwards, El Paso, Irion, Jeff Davis, Kimble, Kinney, Mason, Maverick, Medina, Menard, Pecos, Presidio, Reeves, Schleicher, Sterling, Sutton, Tom Green, Uvalde, Val Verde, Zavala
(1) 29th Legislature - 1/10/1905, pp. 1-2, listed in "roll of the hold over Senators." Senate Journal.
(2) 28th Legislature - Drawing for Terms of Office, 1/28/1903, pp. 107-108. Drew 4-year term. Senate Journal.
 
Biographical Notes and Resources top
Biographical Sketches
  • Biographical sketch, Volume III, pp. 1080-1081, Judge Jared Winburn Hill, birth date 3/23/1856. "In 1902 he was elected state senator from the twenty-fifth district . . . " A History of Texas and Texans, 1914.
  • Other Resources
  • Judge J.W. Hill, birth date 3/3/1856 on certificate of death, birthplace Fayette County, Texas, death date 2/12/1932, occupation: lawyer. FamilySearch Texas Deaths, 1890-1976.
  • Judge J.W. Hill, birth date 3/3/1856, death date 2/12/1932, obituary from Daily Court Review 2/13/1932 ("Judge Hill served as a member of the Texas senate about 1900"), interment in Fairmount Cemetery, San Angelo, Tom Green County. Find a Grave.
  • Photographs
  • Photograph. J.W. Hill, 28th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. J.W. Hill, 29th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 28th session composite photo of Senate members (Senate chamber gallery, east wall. 3E.5). State Preservation Board.
  • 29th session composite photo of Senate members (Senate chamber gallery, east wall. 3E.5). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    29th R.S. - 1905
    Federal Relations  
    Finance  
    Internal Improvements  
    Judiciary No. 1  
    Mining and Irrigation  
    Public Land and Land Office (Chair) 
    Rules  
    Stock and Stock Raising  
    28th R.S. - 1903
    Contingent Expenses  
    Insurance, Statistics and History  
    Judiciary No. 1  
    Military Affairs  
    Mining and Irrigation  
    Permanent University and Common School Fund, to Investigate  
    Privileges and Elections  
    Public Lands and Land Office  
    State Asylums  
    Stock and Stock Raising (Chair) 
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.