Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

R.M. Edwards Robert Marion Edwards
Full Name: Robert Marion Edwards
Date of birth: November 29, 1863
Date of death: November 23, 1925

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 41 Jan 10, 1905 - Jan 8, 1907 29th   Democrat Fairfield / Freestone   Freestone
H 41 Jan 13, 1903 - Jan 10, 1905 28th   Democrat Fairfield / Freestone   Freestone
 
Biographical Notes and Resources top
Other Resources
  • Robert Marion Edwards, birth date 11/29/1863, death date 11/23/1925, photo, obituaries in Fairfield Recorder ("He had served as county attorney and represented the district in the State Legislature in days gone by") and The News ("R.M. Edwards, Ex-Legislator, Dies"), interment in Fairfield Cemetery, Freestone County. Find a Grave.
  • 28th Legislature (1903) - R.M. Edwards, postoffice Fairfield, nativity Texas, age 39 (born circa 1864), lawyer, Democrat. Texas Legislative Manual.
  • Photographs
  • Photograph. R.M. Edwards, 28th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. R.M. Edwards, 29th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 28th session composite photo of House members (House chamber gallery, east wall. 3W.2). State Preservation Board.
  • 29th session composite photo of House members (House chamber gallery, east wall. 3W.2). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    29th R.S. - 1905
    Criminal Jurisprudence  
    Game and Fisheries  
    Mines and Mining  
    28th R.S. - 1903
    Agricultural Affairs  
    Judiciary No. 2  
    Mining and Minerals  
    Revenue and Taxation  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.