Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

Theodore Harris Theodore Harris
Full Name: Theodore Harris
Date of birth: September 12, 1859
Date of death: September 23, 1933

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 24 Jan 8, 1901 - Jan 13, 1903 27th (1) (2)   Democrat San Antonio / Bexar   Bandera, Bexar, Gillespie, Kendall, Kerr, Medina
(1) 2-year term; entire Senate went up for reelection in 1902 due to redistricting. Act approved Sep. 6, 1901, 27th Leg., 1st C.S., ch. 6, Apportionment Laws of Texas, 1836-1950, 1950.
(2) 27th Legislature - 1/8/1901, pp. 1-2, listed in "roll of Senators-elect." Senate Journal.
 
Biographical Notes and Resources top
Resolutions and Journal entries
  • Resolution sacred to the memory of Mrs. Theodore Harris, 27th Legislature, 3/14/1901, p. 421. Resolutions - Memorial.
  • Other Resources
  • Obituary, "Theodore Harris Dies Suddenly," 9/24/1933, p. 2. Theodore Harris, "former state senator from San Antonio," age 74, died in Asheville, North Carolina, native of St. Louis. Brownsville Herald.
  • Theodore Harris, birth date 9/12/1859 in St. Louis, Missouri, death date 9/23/1933 in Dillsboro, North Carolina. North Carolina Deaths, 1931-1994. FamilySearch.
  • 27th Legislature (1901) - Theodore Harris, postoffice San Antonio, Bexar County, nativity Missouri, lawyer, Democrat, age 41 (born circa 1860). Texas Legislative Manual.
  • Photographs
  • Photograph. Theodore Harris, 27th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 27th session composite photo of Senate members (Senate chamber gallery, north wall. 3E.5). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    27th R.S. - 1901
    Apportionment (Chair) 
    Educational Affairs  
    Federal Relations  
    Judiciary No. 1  
    Military Affairs (Chair) 
    Public Lands and Land Office  
    State Asylums  
    Towns and City Corporations  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.