Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

M.P. McGee M.P. McGee
Full Name: M. P. McGee
Date of birth: 1870
Date of death: Deceased, date unknown

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 8 Jan 10, 1899 - Jan 13, 1903 27th (1)   26th (2) (3)   Democrat Marshall / Harrison   Harrison, Panola, Rusk, Shelby
(1) 27th Legislature - 1/8/1901, pp. 1-2, listed in "roll of hold-over Senators." Senate Journal.
(2) M.P. McGee announced "as a candidate for the State Senate, subject to the action of the democratic party," "For the State Senate," 5/19/1898, p. 8, 6th col. Marshall Evening Messenger.
(3) 26th Legislature - 1/10/1899, pp. 1-2, listed in "roll of Senators-elect." Senate Journal.
 
Biographical Notes and Resources top
Resolutions and Journal entries
  • Memorial resolution for Bailey Browning, son of Senator M.P. McGee, 27th Legislature, 1st C.S., 8/29/1901, p. 92. Senate Journal.
  • Other Resources
  • Possibly M.P. McGee, birth date 4/21/1869, death date 5/19/1944, children Bailey McGee (1898-1901) and Gordon McGee. Find a Grave.
  • "At Rest," Died - Bailey McGee, son of Mr. and Mrs. M.P. McGee, 8/28/1901, p. 4. Marshall Evening Messenger.
  • 27th Legislature (1901) - M.P. McGee, postoffice Marshall, Harrison County, nativity Texas, lawyer, Democrat, age 31 (born circa 1870). Texas Legislative Manual.
  • Photographs
  • Photograph. M.P. McGee, 26th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. M.P. McGee, 27th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 26th session composite photo of Senate members (Senate chamber gallery, west wall. 3E.5). State Preservation Board.
  • 27th session composite photo of Senate members (Senate chamber gallery, north wall. 3E.5). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    27th R.S. - 1901
    Commerce and Manufactures  
    Contingent Expenses  
    Finance  
    Insurance, Statistics and History (Chair) 
    Judicial Districts  
    Judiciary No. 2  
    Treasurer's and Comptroller's Departments  
    Visit Storm Stricken District of Texas Coast  
    26th R.S. - 1899
    Commerce and Manufactures  
    Counties and County Boundaries  
    Federal Relations  
    Insurance, Statistics and History (Chair) 
    Labor  
    Military Affairs  
    Privileges and Elections  
    State Affairs  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.