Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

Richard Mugg Richard David Mugg
Full Name: Richard David Mugg
Date of birth: January 7, 1868
Date of death: November 22, 1934

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 80 Jan 8, 1901 - Jan 13, 1903 27th (1) (2) (3)   Democrat Neri / Parker   Hood, Parker, Tarrant
(1) District 30 comprised of Houston county; District 80 comprised of Parker, Tarrant, and Hood counties, pp. 28, 30, Acts of 1892, 22nd Legislature, 1st C.S., ch. 21, Apportionment Laws of Texas, 1836-1950, 1950.
(2) District 80 represented by R.D. Mugg, p. 3. House Journal.
(3) District 30 represented by Richard D. Mugg, p. 279. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
 
Biographical Notes and Resources top
Other Resources
  • Richard David Mugg, birth date 1/7/1868, death date 11/22/1934 in Wichita Falls, dairyman, burial in Seymour, Texas. FamilySearch Texas Deaths, 1890-1976.
  • 27th Legislature (1901) - R.D. Mugg, postoffice Neri, age 33 (born circa 1868), teacher, Democrat. Texas Legislative Manual.
  • Obituary, "Former Seymour Councilman Dies at Hospital Here," 11/22/1934, p. 11. R.D. Mugg, death date 11/22/1934, "he was reared in Hood county and served as a member of the 27th legislature from that district." Wichita Daily Times.
  • Photographs
  • Photograph. Richard Mugg, 27th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 27th session composite photo of House members (House chamber gallery, east wall. 3W.2). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    27th R.S. - 1901
    Asylums  
    Constitutional Amendments  
    Education  
    Public Lands and Land Office  
    Representative Districts  
    Roads, Bridges and Ferries  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.