Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index

Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

Legislative clips Legislative clips archive Texas media links Current articles Texshare databases New books New & Noteworthy
Legislative Archive System Index to Sections Affected Conference committee reports Constitutional amendments Vetoes State budget Redistricting information Signed copies of bills Statutory revision Texas law timeline Water law timeline Statute publication dates Legislative intent guide
Texas Legislators: Past & Present Governors of Texas Lt. Governors and Speakers Senate Presidents Pro Tempore Senate & House seniority Member statistics Chief Elected Officials Texas legislators on Twitter
Sessions and years Bill statistics Member statistics Bill effective dates Legislative deadlines Session summaries Special sessions Legislative staff lists
Today's meetings Meetings by date Standing committees Committees by session Committee search Legislative reports Committee minutes Standing committee appointments
Library catalog House & Senate Journals House & Senate Rules Parliamentary resources General and Special Laws of Texas Codes of 1856 Paschal's Digest Penal Code revision research guide Code of Criminal Procedure guide Deceptive Trade Practices Act Impeachment of O.P. Carrillo Gubernatorial inauguration materials Water resources research guide School finance litigation archive
Frequently Asked Questions Contacting your legislator Texas bill status State agency hotlines & citizen   assistance Texas legislative agencies &   process Other libraries Public policy resources

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profileprinter friendly versionreturn to screen view

Samuel Ragsdale
Full Name: Samuel Gabriel "Sam" Ragsdale
Date of birth: June 6, 1839
Date of death: April 5, 1904

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 72 Mar 14, 1892 - Jan 10, 1893 22nd (1) (2) (3)   Democrat Caldwell / Burleson   Burleson, Lee, Washington
(1) "Judicial convention: contest for a district judgeship: the candidates," 7/1/1892, p. 1. Reports on meeting of four "all democratic" conventions in Giddings, TX on June 30, including nomination of Hon. Sam G. Ragsdale as district judge. Galveston Daily News.
(2) 22nd Legislature, 1st C.S., 3/14/1892, p. 2 - J.A. Beall of Ellis, W.L. Crawford of Dallas, and S.G. Ragsdale of Burleson presented their credentials, took oath of office and assumed their seats. House Journal.
(3) Sam G. Ragsdale, elected 8/11/1891, sworn 3/14/1892, succeeded Henry G. King, resigned after Regular Session. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
 
Biographical Notes and Resources top
Resolutions and Journal entries
  • List of Representatives, 1st C.S., 22nd Legislature: Born in MS. Age 52 at beginning of 22nd 1st C.S., 1892. House Journal.
  • Biographical Sketches
  • Biographical sketch, Samuel Gabriel Ragsdale, born 6/6/1839 near Aberdeen, Monroe County, MS, died 4/5/1904, in Caldwell, Burleson County, TX; "in 1871 filled an unexpired term in the Texas Legislature." Ragsdale Family Genealogy Forum, "Ragsdales in Texas," posted by N.W. Braly, 7/14/2009. Genealogy.com, 2004.
  • RAGSDALE, SAMUEL GABRIEL (1839-1904). Handbook of Texas Online.
  • Other Resources
  • "Major Sam G. Ragsdale dies suddenly at Caldwell," 4/5/1904, p. 1 (no obituary or biographical information given). Galveston Daily News.
  • Samuel Gabriel Ragsdale obituary. Born in MS. Died in April 1904 at age 64. Buried in Masonic Cemetery, Burleson County, TX. Obituaries of Burleson County Civil War Veterans. TXGenWeb Project.
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 22nd session composite photo of House members (Ground floor elevator vestibule, north wall. GW.V3). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    22nd R.S. - 1891
    Constitutional Amendments  
    Enrolled Bills  
    Judicial Districts  
    Judiciary No. 2  
    Public Lands and Land Office  
    Representation and Apportionment on Senatorial and Representative Districts  
    Rules  
    Town and City Corporations  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.