S.R. Frost

Samuel Romulus Frost

Full Name: Samuel Romulus Frost
Date of birth: March 1, 1846
Date of death: January 1, 1908

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 39 Jan 8, 1889 - Jan 13, 1891 21st (1) (2) (3)   Democrat Corsicana / Navarro   Ellis, Hill, Johnson, Navarro
H 44 Jan 14, 1879 - Jan 11, 1881 16th (4)   Democrat Corsicana / Navarro   Navarro

(1) Democrat. Biennial Report of the Secretary of State of the State of Texas: List of Senators and Representatives.
(2) Frost resigned after Regular Session. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(3) Roster of Representatives of the 21st Legislature, "Twenty-First Legislature: Members of the House, Address, Occupation and Politics," Galveston Daily News, 1/5/1889, p. 2, crediting Abilene Library Consortium. Portal to Texas History (University of North Texas Libraries).
(4) Democrat, 1/14/1879, p. 1. Galveston Daily News.

Biographical Notes and Resources top

Biographical Sketches

Military Service Notes

Other Resources

Photographs

  • Photograph. S.R. Frost, 21st Legislature, State Preservation Board

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

21st R.S. - 1889
Beef Combine ("Kansas committee")  
Claims and Accounts  
Internal Improvements  
Judiciary No. 2 (Chair) 
Revenue and Taxation  
Rules  
Senate Bill No. 18, 'An Act to require railroad companies in this State to provide separate coaches for white and colored passengers', Special Committee of Five  
16th R.S. - 1879
Comptroller's and Treasurer's Offices, Examine  
Education  
Finance  
Insurance and Statistics  
Judicial Districts, Select  
Judiciary No. 1  
Land Frauds (Co-Chair) 
New Judiciary Article to the Constitution  
Penal Code, Select (Chair) 
Penitentiary  
Privileges and Elections (Chair) 
Revised Civil Code, Select  
Rooms for the Judges of the Supreme Court and Court of Appeals,  
Sale of the Public Domain of the State, Select  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.