F.E. Macmanus

Francis Edward MacManus

Full Name: Francis Edward "Frank" MacManus
Date of birth: February 20, 1830
Date of death: May 5, 1898

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 27 Jan 11, 1887 - Jan 8, 1889 20th (1) (2) (3) (4)   Democrat Corpus Christi / Nueces   Cameron, Dimmit, Duval, Frio, Hidalgo, Kinney, La Salle, Maverick, Nueces, Starr, Uvalde, Webb, Zapata, Zavala, Encinal

(1) E.F. Hall died 4/28/1886. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(2) Roster of senators and representatives of the 20th Legislature with their postoffice address, Austin Weekly Statesman, "Governmental," 12/30/1886, p. 6. Portal to Texas History (University of North Texas Libraries).
(3) 2-year term; filled unexpired term of E.F. Hall. Senate Journal.
(4) 20th Legislature - Roll call of new members, oath of office administered, 1/11/1887, p. 1. Senate Journal.

Biographical Notes and Resources top

Biographical Sketches

Military Service Notes

  • Civil War, 1st Lieutenant, Washington Light Guard, 1st Regiment, of Louisiana. Brownsville Herald.

Other Resources

  • "In Memoriam," 5/17/1898, p. 3. Birth date 2/25/1829. Brownsville Herald.
  • Mentioned in obituary of his mother-in-law, Eugenie Etinnette Lavender, 9/8/1898. Brownsville Herald.
  • Obituary, "Funeral of Senator Macmanus," 5/7/1898, p. 8. Houston Post.
  • "Honorable F.E. Macmanus," 8/11/1886, p. 6. The Senatorial Convention at Cotulla, after a long and tedious session, nominates Judge Macmanus, of Cameron County, for State Senator of the 27th District. Laredo Times.

Photographs

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

20th R.S. - 1887
Claims and Accounts  
Commerce and Manufactures  
Constitutional Amendments  
Finance  
Privileges and Elections  
Public Debt  
Public Health  
Public Lands  
Purchase of Asylum Lund  
Stock and Stock Raising (Chair) 

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.