B. Gibbs

Barnett Gibbs

Full Name: Barnett Gibbs
Date of birth: May 19, 1851
Date of death: October 4, 1904

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 16 Jan 9, 1883 - Jan 13, 1885 18th (1) (2)   Democrat Dallas / Dallas   Dallas, Kaufman, Rockwall

(1) Democrat. Pocket Directory of the Eighteenth Legislature of Texas, 1883.
(2) 18th Legislature, Regular Session - All Senators except District 3 and 21 are listed in Roll Call as taking the oath of office, 1/9/1883, p. 2; resolution by Sen. Gooch that the Senators shall now be divided by lot into two classes, 1/10/1883, pp. 5-6; drew term of 2 years. Senate Journal. January 10, 1883 January 9, 1883

Terms of Service top

Senate District 16
Jan 9, 1883 - Jan 13, 1885
Legislatures: 18th (1) (2)  
Party: Democrat
Home City/County: Dallas / Dallas
Counties in district: Dallas, Kaufman, Rockwall

(1) Democrat. Pocket Directory of the Eighteenth Legislature of Texas, 1883.
(2) 18th Legislature, Regular Session - All Senators except District 3 and 21 are listed in Roll Call as taking the oath of office, 1/9/1883, p. 2; resolution by Sen. Gooch that the Senators shall now be divided by lot into two classes, 1/10/1883, pp. 5-6; drew term of 2 years. Senate Journal. January 10, 1883 January 9, 1883

Biographical Information top

Resolutions and Journal entries

  • 32nd Legislature, Resolution appointing a special committee to hang a portrait of the former Lieutenant Governor in the Senate chamber. Senate Journal.

Biographical Sketches

Other Resources

  • Barnett Gibbs, death date 10/4/1904, burial in Oakland Cemetery, Dallas. Find a Grave.

Photographs

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

18th R.S. - 1883
Constitutional Amendments (Chair) 
Deaf and Dumb Asylum (Chair) 
Education  
General Land Office  
Judicial Districts  
Judiciary No. 2  
Public Buildings and Grounds  
Roads and Bridges  
State Affairs  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Party information is not available for the 1st-11th Legislatures.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.