Ted Roberts

Full Name: Ted B. Roberts

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 36 Jan 13, 1987 - Dec 9, 1988 70th (1)   Republican Corpus Christi / Nueces   Aransas, Nueces
H 36 Jan 8, 1985 - Jan 13, 1987 69th   Republican Corpus Christi / Nueces   Aransas, Nueces

(1) Roberts resigned effective 12/9/1988. "Roberts Resigns Seat: Legislator to Be Clements' Liaison," 12/9/1988. Corpus Christi Caller-Times.

Biographical Notes and Resources top

Resolutions and Journal entries

Photographs

  • Photograph. Ted Roberts, 70th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. Ted Roberts, 69th Legislature, State Preservation Board

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

70th R.S. - 1987
Cultural and Historical Resources  
Labor and Employment Relations (Vice Chair) 
69th R.S. - 1985
Natural Resources  
State, Federal and International Relations  
State, Federal and International Relations Subcommittee on Budget and Oversight (Vice Chair) 
Water District and River Authority  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.